Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Szukaj

Aktualności

drukuj
A A A

Firma Olgi Malinkiewicz z japońskim inwestorem

10-09-2015

Saule Technologies, firma stworzona przez polską badaczkę Olgę Malinkiewicz, podpisała dziś umowę z inwestorem z Japonii. Wydarzenie zbiegło się z dwoma innymi sukcesami. Spółka otrzymała dotację rządową z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także nawiązała współpracę z ARP Venture. – Jesteśmy coraz bliżej wprowadzenia na rynek ogniw słonecznych nowej generacji – zapowiada Malinkiewicz.


Dziś w obecności wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego podpisana została umowa inwestycyjna pomiędzy Hideo Sawadą a Saule Technologies, firmą założoną przez Olgę Malinkiewicz, młodą fizyk.

Hideo Sawada, jeden z czołowych japońskich przedsiębiorców, posiada udziały w kilkunastu firmach, głównie z sektora finansowego, energetycznego, turystyczno-hotelarskiego czy transportowego. W ostatnim czasie, w związku z planowaną liberalizacją rynku energii w Japonii, znacząco zwiększa swoje zaangażowanie w sektorze energetycznym, budując między innymi prywatną elektrownię zasilaną płynnym gazem LNG (ang. liquefied natural gas), a także własny terminal do odbioru LNG. Odnawialne źródła energii, a także nowe technologie z nimi związane, cieszą się jego szczególnym zainteresowaniem. Umowa z Saule Technologies to kolejna inwestycja Sawady w projekt związany z odnawialnymi źródłami energii (OZE).

Nowa technologia, nad którą pracuje Saule Technologies ma ogromny potencjał, żeby zrewolucjonizować rynek energii słonecznej, uczynić go bardziej dostępnym i powszechnym. Przyszłe zastosowania tej technologii są niemalże nieograniczone. Z wielką satysfakcją angażujemy się w ten projekt i oczywiście będziemy wspierać firmę stworzoną przez Olgę Malinkiewicz w jej dalszych pracach – mówi Hideo Sawada.

Jesteśmy dumni, że po roku działalności Saule Technologies zyskuje tak znaczącego inwestora. Umowa z Hideo Sawadą ułatwi nam dostęp zarówno do rynku japońskiego, jak i azjatyckiego. Ta współpraca potwierdza, że małymi, ale pewnymi krokami wchodzimy na światowy rynek. Będziemy kontynuować badania nad wykorzystaniem ogniw perowskitowych we współpracy z najlepszymi ekspertami z całego świata. Przyspieszymy prace nad wdrożeniem technologii – podkreśla Piotr Krych, prezes Saule Technologies.

Polska wspiera wejście nowatorskiej technologii na światowy rynek

W sierpniu firma Saule Technologies otrzymała informację o przyznaniu dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o wartości ponad 25 mln zł. Dzięki tym środkom, a także zaangażowaniu kapitału japońskiego inwestora, spółka będzie mogła zrealizować kluczowy projekt i przyspieszyć komercjalizację wynalazku. Wartość realizowanego projektu to ponad 34 mln zł.

W naszych konkursach stawiamy na najwyższą jakość projektów, szybko odpowiadając na potrzeby innowacyjnych przedsiębiorstw, takich jak Saule Technologies. Decydujemy się dzielić ryzyko związane z inwestowaniem w najbardziej innowacyjne projekty, bo jesteśmy przekonani, że tylko w ten sposób możemy dokonać w Polsce przełomu technologicznego – mówi Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora NCBR.

Spółka nawiązała także współpracę z ARP Venture. Fundusz udzielił jej statusu obserwatora, co dla Saule Technologies oznacza włączenie do Ekosystemu ARP, a w praktyce możliwość nawiązania współpracy z innymi spółkami branżowymi, jednostkami badawczymi i naukowymi. Ponadto firma będzie mogła budować własną pozycję rynkową, korzystając ze wsparcia ARP Venture na poziomie operacyjnym i strategicznym.

Artur Kupczunas, wiceprezes Saule Technologies, zauważa, że Polska bardzo dobrze rozdysponowała środki unijne perspektywy 2007-2013, wzmacniając tym samym krajową gospodarkę i szanse na pozyskanie finansowania z nowych źródeł. – Dzięki temu otrzymaliśmy znaczące dofinansowanie od państwa. Mogliśmy też skorzystać ze wsparcia doświadczonych doradców od pozyskiwania funduszy unijnych z firmy Eurokon – mówi Kupczunas.

Saule Technologies to tylko jeden z przykładów na to, że Polska jest gotowa tworzyć globalne przedsiębiorstwa. Uważam, że mamy bazę naukową, infrastrukturę i przemysł gotowy, by wspierać badania nad wynalazkami. Innowacyjne technologie, odpowiednio pielęgnowane i rozwijane, a także wspierane przez rząd, mogą spowodować, że to właśnie w Polsce może powstać kolejny Apple, Google lub Facebook – podkreśla Olga Malinkiewicz.

Saule Technologies

Saule Technologies to spółka technologiczna, która jako jedna z pierwszych na świecie pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów. Jej misją jest połączenie ogniw perowskitowych z produktami, które istnieją na rynku. W tym celu firma pracuje nad stworzeniem elastycznego
i półprzezroczystego ogniwa na bazie folii PET. Spółkę, wspólnie z Piotrem Krychem i Arturem Kupczunasem, założyła Olga Malinkiewicz, polska fizyk, która opracowała niskotemperaturową technologię wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów. W grudniu 2014 r. w Bostonie Saule Technologies zaprezentowało pierwszy na świecie drukowany perowskit. We wrześniu 2015 r. w firmę zainwestował jeden z największych japońskich biznesmenów, Hideo Sawada.
 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
ul. Nowogrodzka 47a  00-695, Warszawa  tel: +48 22 39 07 401  fax: +48 22 20 13 408
REGON: 141032404  NIP: 701-007-37-77

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo powered by CMS Edito