Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Szukaj

Aktualności

drukuj
A A A

Dzięki agencji MNiSW twórcy Skype’a i AVG zainwestują w polskie start-upy

01-03-2017

Witelo Fund, czyli fundusz powołany przez NCBR, agencję wykonawczą resortu nauki, i grupę PZU, pozyskał do współpracy trzy fundusze venture capital. Zagraniczni inwestorzy będą angażować środki finansowe w najbardziej innowacyjne i rokujące start-upy w Polsce.  

 

Gowin: zbudujemy polski ekosystem VC

 
Fundusz Witelo ogłosił właśnie podpisanie umów z trzema przodującymi na świecie funduszami VC: Atomico, Evolution Equity Partners i DN Capital.
 
– To przełomowy moment w funkcjonowaniu Witelo Fund – podkreśla wicepremier Jarosław Gowin. – Przyciągnął on najlepszych globalnych inwestorów, co umożliwi budowę w Polsce ekosystemu venture capital, z którego skorzystają zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa z całego świata. Dla Polski jest to olbrzymia szansa nie tylko na promocję krajowego biznesu, ale także na ściągnięcie nad Wisłę innowacyjnego know-how – dodaje minister nauki i szkolnictwa wyższego. 
 

Światowi giganci: Atomico, DN Capital i Evolution Equity Partners

 
Sygnatariuszem umowy jest jeden z najlepszych europejskich funduszy – Atomico. Założony ponad 10 lat temu przez Niklasa Zennströma, twórcę Skype oraz Kazaa, posiada bardzo mocny zespół inwestycyjny zapewniający wsparcie start-upom.
 
DN Capital – drugi z globalnych inwestorów – zarządza środkami o wartości ponad 370 mln euro w czterech funduszach. Rozwinął rozpoznawalne na całym świecie firmy, takie jak Shazam. DN Capital już zobowiązał się do dokonania co najmniej jednej inwestycji w Polsce.  
 
Z kolei Evolution Equity Partners to fundusz założony przez topowy management firmy antywirusowej AVG. Członkiem zespołu Evolution jest Polka Sylwia Hadaj. EEP jest skoncentrowany na perspektywicznym sektorze cyber-bezpieczeństwa.
 
– Wierzymy, że sektor cyber-bezpieczeństwa odegra znakomitą rolę w najbliższej przyszłości i PZU oraz NCBR chce być tego częścią. Inwestycja w Evolution pozwoli wykorzystać polskie zasoby: doskonałą kadrę inżynierską z doświadczeniem w międzynarodowych i polskich korporacjach – podkreśla Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
 

Polska – światowe centrum kompetencji

 
Evolution Equity Partners zobowiązał się do otwarcia w Polsce swojego biura (obok istniejących już w Szwajcarii i Nowym Jorku). Dzięki temu polski sektor cyber-bezpieczeństwa ma szansę stać się jednym z kluczowych centrów kompetencji na świecie. Nowe biuro zostanie otwarte we współpracy z PZU.
 
Witelo Fund wystartował we wrześniu ubiegłego roku jako inicjatywa NCBR, PZU, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Ministerstwa Rozwoju. W ciągu najbliższych lat fundusz zamierza zainwestować w fundusze VC co najmniej pół miliarda złotych.
 
Więcej szczegółów na www.witelofund.com.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
ul. Nowogrodzka 47a  00-695, Warszawa  tel: +48 22 39 07 401  fax: +48 22 20 13 408
REGON: 141032404  NIP: 701-007-37-77

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo powered by CMS Edito