Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Szukaj

Aktualności

drukuj
A A A

Ponad 168 mln zł na nowatorskie projekty innowacyjne rolnictwo i leśnictwo oraz technologie przyjazne środowisku

09-03-2017
Opracowanie inteligentnych narzędzi monitorujących występowanie zgnilca złośliwego w rodzinach pszczoły miodnej, zintegrowanej strategii reaktywacji polskiej hodowli pszenicy heterozyjnej oraz technologii innowacyjnych nawozów mineralnych to niektóre z 16 projektów, które otrzymają dofinansowanie z NCBR w III konkursie programu strategicznego BIOSTRATEG.
- Badania naukowe w dynamicznie rozwijającym się sektorze life science są niezwykle istotne w kontekście wyzwań związanych z efektywnym gospodarowaniem zasobami naturalnymi. W programie BIOSTRATEG wspieramy ambitne projekty polskich jednostek naukowych i przedsiębiorców, w wyniku których osiągniemy postęp technologiczny w obszarach warunkujących rozwój gospodarczy i społeczny naszego kraju – mówi Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
Strategiczny program badań naukowych i prac rozwojowych „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” BIOSTRATEG został uruchomiony przez NCBR w 2013 roku. Ma na celu finansowanie badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze bezpieczeństwa żywnościowego, racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi czy przeciwdziałania i adaptacji do zmian klimatu.
–  Korzystanie z wiedzy i potencjału jednostek naukowych to klucz do rozwoju i szansa na postęp technologiczny firm. Prace B+R wspieranych przez nas konsorcjów poprawią konkurencyjność polskich przedsiębiorstw, ale przede wszystkim przyniosą rozwiązania w ważnych dla naszej przyszłości obszarach, takich jak gospodarka wodna czy adaptacja do zmian klimatu   – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR. 
W ramach trzeciego, ostatniego konkursu BIOSTRATEG do NCBR wpłynęły 74 wnioski o dofinansowanie projektów na łączną kwotę ponad 760 mln zł. Na podstawie ocen ekspertów i Komitetu Sterującego programu, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podjęło decyzję o przyznaniu dofinansowania 16 konsorcjom w wysokości ponad 168 mln zł.
 
Program BIOSTRATEG będzie realizowany do 2019 roku. W dwóch dotychczasowych konkursach programu dofinansowanie w łącznej wysokości prawie 300 mln zł otrzymało 21 najlepiej ocenianych przez ekspertów projektów. Realizowane przez konsorcja prace B+R dotyczą m.in. badań nad poprawą efektywności energetycznej oraz zwiększeniem udziału odnawialnych źródeł energii w rolnictwie, opracowania innowacyjnych nawozów na bazie alternatywnego źródła surowca, inteligentnej metody oceny fizjologicznego stanu roślin z wykorzystaniem obrazowania multispektralnego oraz zwiększenia bezpieczeństwa i jakości żywności pochodzenia morskiego.
 
Szczegółowe informacje o III konkursie BIOSTRATEG są dostępne na stronie NCBR
 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
ul. Nowogrodzka 47a  00-695, Warszawa  tel: +48 22 39 07 401  fax: +48 22 20 13 408
REGON: 141032404  NIP: 701-007-37-77

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo powered by CMS Edito