Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Szukaj

Aktualności

drukuj
A A A

Energetyka skorzysta z funduszy na innowacje

28-12-2017

Nawet 150 mln zł mogą otrzymać na realizację nowatorskie projekty sektora elektronicznego, teleinformatycznego i technik informacyjnych. NCBR ogłosiło II konkurs w programie sektorowym IUSER.

 
Celem konkursu organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencję wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jest wsparcie rozwoju krajowego sektora producentów urządzeń i systemów do generowania energii i zarządzania jej dystrybucją. Program IUSER jest istotnym elementem strategii Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.
Wspieramy projekty badawczo-rozwojowe wszędzie tam, gdzie ich wdrożenie daje szansę na rozwój krajowej gospodarki. Energetyka to właśnie przykład takiego sektora, który stawia na innowacje – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Zależy nam na stworzeniu dobrych, stabilnych warunków do pracy dla innowatorów – dlatego najlepszym z nich oferujemy wsparcie finansowe w takich konkursach jak IUSER. Jednocześnie w ustawach o innowacyjności sprzęgamy w całość sieć zachęt do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych – dodaje Gowin.
 
Zgodnie z regulaminem konkursu o dofinansowanie mogą ubiegać się projekty, które swoim zakresem obejmują:
 
  • magazynowanie energii w systemach użytkowników końcowych;
  • sterowanie generacją i energią w układach rozsianych użytkowników końcowych;
  • technologie w obszarze systemów i urządzeń zwiększania efektywności energetycznej;
  • rozwój technologii dla konstrukcji urządzeń Internetu Rzeczy (IoT) dla realizacji usług M2M;
  • rozwój systemów, urządzeń i oprogramowania dla bezpieczeństwa sieci infrastruktury krytycznej.
 
Drugi konkurs IUSER to kolejna już po PBSE i Programie „Bloki 200+” inicjatywa NCBR mająca na celu wynalezienie i wdrożenie pionierskich technologii i rozwiązań w energetyce. Zakres badawczy każdego z tych programów jest inny, liczymy zatem, że synergia ich efektów pozwoli na skok rozwojowy całego sektora – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
 
Zasady drugiej edycji konkursu zbliżone są do pierwszej. Wartość projektów zgłaszanych przez przedsiębiorstwa występujące indywidualnie lub w konsorcjach, powinna wynosić co najmniej 2 mln zł. Maksymalna wysokość wsparcia, na które mogą liczyć to 30 mln zł. Nowością w tej edycji jest możliwość uzyskania dofinansowania na prace przedwdrożeniowe (przygotowujące do wdrożenia wyników badań).  Nabór wniosków rozpocznie się 19 marca i potrwa do 31 maja 2018 r. 
 
 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
ul. Nowogrodzka 47a  00-695, Warszawa  tel: +48 22 39 07 401  fax: +48 22 20 13 408
REGON: 141032404  NIP: 701-007-37-77

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo powered by CMS Edito