Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Szukaj

Aktualności

drukuj
A A A

Prawie 47 mln zł na nowatorskie rozwiązania z obszaru ICT

12-01-2018
NCBR pomoże interdyscyplinarnym zespołom rozwiązać konkretne problemy społeczne lub gospodarcze poprzez wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Trwa nabór wniosków w II konkursie e-Pionier.
 
Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa realizuje pierwszy w Polsce program, w którym finansowanie rozwiązań technologicznych odbywa się przy wykorzystaniu formuły zamówień przedkomercyjnych (PCP).
W programie e-Pionier odpowiadamy na konkretne potrzeby zgłaszane przez samorządy i jednostki administracji publicznej, które chcą wprowadzać nowoczesne rozwiązania z korzyścią dla obywateli. Wspierając najlepsze, interdyscyplinarne zespoły naukowców i programistów przyczyniamy się do szybszego rozwoju kolejnych polskich firm technologicznych – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. 
 
Pionierski program, konkretne rozwiązania
Celem e-Pioniera jest pobudzenie potencjału uzdolnionych programistów i inżynierów dla zwiększenia zastosowania rozwiązań cyfrowych w administracji i gospodarce. Stosowany w programie model PCP odbiega od standardowej procedury zamówień publicznych, gdzie z góry dokonuje się specyfikacji zamawianego produktu lub usługi. W ramach PCP zamawiający zgłasza pewien problem, na który na rynku nie ma odpowiedzi w postaci zidentyfikowanego rozwiązania. Tym samym NCBR nie tylko kreuje, ale także gwarantuje rynek dla innowacyjnych usług i produktów z obszaru ICT. 
 
Więcej rozwiązań cyfrowych dzięki akceleratorom
Program jest realizowany we współpracy z wyspecjalizowanymi akceleratorami, które kojarzą instytucje publiczne zgłaszające problemy z interdyscyplinarnymi zespołami mającymi kompetencje, by stworzyć odpowiednie rozwiązania. Korzystają one z kompleksowych usług akceleratora, co pozwala na weryfikację technologiczną i biznesową rozwiązań, stworzenie prototypu oraz wsparcie przy dalszym rozwoju technologii. 
Kierując środki publiczne na wsparcie nowatorskich projektów redukujemy ryzyko po stronie młodych firm technologicznych, a kompleksowe wsparcie akceleratorów dla zespołów badawczych, także w zakresie praw własności intelektualnej, pomaga im bardziej efektywnie tworzyć innowacyjne rozwiązania z korzyścią dla społeczeństwa i gospodarki – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR. 
 
Problemy zgłoszone, zespoły szukają rozwiązań
W pierwszym, rozstrzygniętym we wrześniu 2016 roku konkursie, NCBR wyłonił 6 akceleratorów, które otrzymały dofinansowanie w łącznej wysokości 59 mln zł. Wspierane zespoły pracują nad rozwiązaniem kilkunastu problemów zgłoszonych przez instytucje, takimi jak m.in.:
 
  • trudności w komunikacji pozawerbalnej personelu medycznego z pacjentem
  • długotrwały i uciążliwy dla pacjenta proces diagnozy chorób cywilizacyjnych
  • nieefektywny monitoring funkcji życiowych osób zatrzymanych
  • nieefektywne zarządzanie trasami/szlakami rowerowymi
 
W ramach jednego z dofinansowanych projektów w listopadzie zeszłego roku została także uruchomiona nowoczesna protypownia ProtoLab na Politechnice Gdańskiej.
 
Drugi konkurs, prostsze zasady
Ogłoszony w grudniu zeszłego roku II konkurs e-Pionier jest również skierowany do akceleratorów. Jego budżet wynosi prawie 47 mln zł, a o dofinansowanie mogą się ubiegać podmioty zarejestrowane w Polsce. 
W tej edycji została uproszczona procedura aplikowania, ale główne zasady pozostały podobne. Kwota wnioskowanego grantu może wynieść od 8 do 12 mln zł. W projekcie należy zadeklarować minimalny wkład własny na poziomie 20% wartości wydatków kwalifikowalnych. 
 
Nabór wniosków - wyłącznie w systemie elektronicznym - trwa do 19 stycznia 2018 r.
 
 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
ul. Nowogrodzka 47a  00-695, Warszawa  tel: +48 22 39 07 401  fax: +48 22 20 13 408
REGON: 141032404  NIP: 701-007-37-77

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo powered by CMS Edito