Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Szukaj

Aktualności

drukuj
A A A

Gowin: innowacje wpływają nie tylko na rozwój gospodarczy. To także podniesienie jakości życia obywateli

14-05-2018

300 mln zł na nowatorskie projekty w branży motoryzacyjnej. Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozpoczęła nabór wniosków w II konkursie programu INNOMOTO.

 
- W ramach Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju kierujemy środki publiczne do perspektywicznych sektorów polskiej gospodarki.  Tylko w ramach INNOMOTO na nowatorskie projekty w branży motoryzacyjnej przeznaczyliśmy już ponad 250 mln zł, a w II konkursie zwiększyliśmy alokację do 300 mln złotych.  Pamiętajmy jednak, że innowacje w motoryzacji to korzyść nie tylko dla naszej gospodarki, ale także lepsza jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń Polaków - mówi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
 
Ogłoszony we wrześniu 2016 roku przez wicepremiera Jarosława Gowina program sektorowy INNOMOTO ma na celu wspieranie tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla branży motoryzacyjnej, a w efekcie wzrost konkurencyjności polskiego sektora motoryzacyjnego w perspektywie 2026 roku. W ramach programu, w oparciu o stworzoną w porozumieniu z przedsiębiorcami agendę badawczą, realizowane są projekty dotyczące konstruowania nowatorskich pojazdów i napędów, ale także technologii produkcji, regeneracji, odzysku i recyklingu oraz innowacyjnych części, komponenty i systemy do zastosowania w pojazdach.
 
 - Udział w konkursie to szansa dla polskich przedsiębiorców - niezależnie od wielkości czy charakteru firmy - na zwiększenie swojej przewagi konkurencyjnej i dołączenie do grona firm wprowadzających pionierskie rozwiązania w branży motoryzacyjnej. Ubezpieczając ryzyko związane z realizacją prac badawczo-rozwojowych zwiększamy szansę na ich rynkowy sukces - podkreśla prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
 
Nabór wniosków w II konkursie INNOMOTO, którego budżet wynosi 300 mln zł, rozpoczął się 11 maja i potrwa do 10 lipca. Konkurs jest skierowany do przedsiębiorców lub konsorcjów przedsiębiorców, a projekty muszą obejmować prace rozwojowe i być realizowane poza województwem mazowieckim. Minimalna wartość projektu to milion, a maksymalna to 30 mln zł.
 
W ramach I konkursu INNOMOTO przedsiębiorcy złożyli 87 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę dofinansowania w wysokości ponad 413 mln zł. Wśród 50 projektów, które w I konkursie uzyskały dofinansowanie w wysokości ponad 250 mln zł, znajduje się 17 projektów dot. elektromobilności. Ich łączna wartość to prawie 170 mln zł, a przyznane dofinansowania przekroczyło 100 mln zł. Ponad połowę projektów realizują firmy z sektora MSP, a prawie wszystkie projekty dotyczą opracowania oraz produkcji nowego produktu bądź jego prototypu. 
 
Wśród już realizowanych przy wsparciu NCBR projektów znajdują się m.in.:
 
  • skonstruowanie pojazdu modułowego o napędzie elektrycznym do transportu na obszarach miejskich i przemysłowych,
  • stworzenie autonomicznego systemu ładowania autobusów elektrycznych,
  • opracowanie typoszeregu innowacyjnych pojazdów dla obsługi lotnisk,
  • stworzenie cyfrowego systemu zdalnego monitoringu i sterowania podzespołów pojazdów przeznaczonych do eksploatacji w platformach usług automatycznego wynajmu „car-sharing”,
  • opracowanie technologii wytwarzania oraz systemu produkcji naczepy typu furgon-chłodnia do przewozu towarów w warunkach chłodniczych,
  • prace nad innowacyjnymi wymiennikami ciepła dostosowanymi do pojazdów elektrycznych.
 
Szczegółowe informacje o II konkursie dostępne są na stronie NCBR.
 
***
Program sektorowy INNOMOTO jest jednym z 13 programów sektorowych NCBR realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (Działanie 1.2 „Sektorowe programy B+R”). Został zainicjowany przez Porozumienie na rzecz sektorowego programu badań naukowych i prac rozwojowych „INNOMOTO” w skład którego wchodzą: Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT), Polska Izba Motoryzacji (PIM), Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM), Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych (ZPMiAP) oraz Związek Pracodawców Motoryzacji (ZPM).
 
 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
ul. Nowogrodzka 47a  00-695, Warszawa  tel: +48 22 39 07 401  fax: +48 22 20 13 408
REGON: 141032404  NIP: 701-007-37-77

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo powered by CMS Edito