Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Szukaj

Aktualności

drukuj
A A A

TAURON wraz z PFR i NCBR tworzy pierwszy fundusz Corporate Venture Capital dla rozwijania innowacji

13-06-2018

Projekty innowacyjnych rozwiązań dla energetyki, które odpowiadają na wyzwania rynkowe z obszarów działalności Grupy TAURON, znajdą się w centrum zainteresowania nowego funduszu EEC Magenta. Powołany przez TAURON, Polski Fundusz Rozwoju oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju CVC (zarządzany przez PFR) fundusz typu Corporate Venture Capital (CVC) jest pierwszym tego typu podmiotem na polskim rynku.

 
TAURON będzie inwestorem w dwóch funduszach tworzonych w ramach programów PFR Starter: FIZ oraz BRIdge VC / PFR NCBR CVC. Dzięki temu możliwe będzie zapewnienie przez TAURON wieloetapowego wsparcia dla innowacyjnych firm, m.in. poprzez zapewnienie możliwości udziału w programach akceleracyjnych, inwestycje w przedsiębiorstwa we wczesnej fazie rozwoju w ramach PFR Starter FIZ, czy zapewnienie kolejnych rund finansowania w ramach PFR NCBR CVC. Ten ostatni powstał w ramach uruchomionego przez NCBR w zeszłym roku Funduszu Funduszy CVC, w którym połowa z 880 mln zł to środki NCBR.
– Podejmując odważne, ale przemyślane i spójne z innymi naszymi działaniami decyzje staliśmy się pionierami wprowadzania nowatorskich rozwiązań w ekosystemie finansowania innowacji w Polsce. Tworząc FoF CVC położyliśmy fundament pod system wspierania rozwoju projektów B+R przez fundusze corporate venture capital, których brakowało na polskim rynku. Uruchomienie EEC Magenta to pierwszy, ważny krok na drodze do stworzenia kilku profesjonalnych i efektywnie inwestujących w projekty wysokiego ryzyka funduszy CVC – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 
– Utworzenie funduszu CVC stanowi kolejny element budowy w Grupie TAURON ekosystemu współpracy z innowacyjnymi przedsiębiorstwami. Oczekujemy, że nowy fundusz przyniesie Grupie korzyści dzięki koncentracji działalności na inwestycjach w innowacyjne firmy, które potencjalnie wesprą długoterminowy rozwój Grupy – mówi Filip Grzegorczyk prezes zarządu TAURON Polska Energia. – Identyfikacja najciekawszych przedsiębiorstw, oferujących innowacyjne rozwiązania w szeroko pojętej branży energetycznej, przyczyni się zarówno do rozwoju wewnętrznych kompetencji w zakresie zarządzania i współpracy z funduszami inwestycyjnymi, jak i trafnej komercjalizacji innowacyjnych projektów między innymi w naszym portfolio produktowym – dodaje prezes.
Docelowa kapitalizacja funduszu utworzonego w ramach PFR Starter FIZ wyniesie 50 mln zł, a funduszu utworzonego w ramach PFR NCBR CVC wyniesie 160 mln zł. Udział TAURON w funduszach nie przekroczy odpowiednio 25% i 49%.
– Jednym ze strategicznych celów PFR jest rozwój w Polsce rynku finansowania młodych innowacyjnych firm tzw. rynku venture capital. Jest on ważnym elementem budowy nowoczesnej gospodarki 4.0. Realizując program Start in Poland budujemy kompletny ekosystem, który ma uczynić z Polski hub innowacji o znaczeniu europejskim. Fundusz EEC Magenta jest pierwszym tego typu projektem na polskim rynku. Tworzy go profesjonalny zespół zarządzający z doświadczeniem z Doliny Krzemowej. Niezależnie od źródeł kapitału, zespół zarządzający będzie inwestował na zasadach rynkowych dążąc do maksymalizacji wartości spółek, w które będzie inwestował i wartości portfela dla inwestorów, – powiedział Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.
Funduszami utworzonymi w ramach programów PFR NCBR CVC i PFR Starter zarządzać będzie niezależny od inwestorów, profesjonalny podmiot zarządzający EEC Magenta skupiająca doświadczonych managerów z szerokim doświadczeniem w inwestowaniu w innowacyjne spółki zarówno w Polsce jak i w Dolinie Krzemowej.
 
Wybór form dofinansowanych ze środków PFR Ventures przy tworzeniu funduszu CVC jest związany w głównej mierze z możliwością skorzystania z doświadczenia PFR w zarządzaniu funduszami oraz dywersyfikacji kapitałowej i tym samym ograniczeniem ryzyka po stronie TAURON. 
 
Zgodnie z założeniami nowego funduszu, wzrost wartości spółek portfelowych będzie realizowany poprzez dostarczenie niezbędnych dla rozwoju projektów środków finansowych.
 
W ramach inwestycji kapitałowych, poprzez dostarczenie tzw. smart money, zapewniając wsparcie merytoryczne w zakresie tworzenia kompetencji dotyczących rozwoju przedsięwzięcia, nacisk będzie kładziony na planowanie i zarządzanie strategiczne oraz wzmacnianie relacji w sektorach, do których spółki portfelowe kierować będą swoje produkty 
i usługi.
 
TAURON poprzez działalność spółki TAURON Magenta, czy udział w programie akceleracyjnym Pilot Maker zaangażował się już w szereg projektów w ramach modelu Open Innovation. W tym kontekście stworzenie funduszu CVC stanowi kolejny element budowy ekosystemu współpracy z innowacyjnymi przedsiębiorstwami. Jednym z priorytetów Strategii Grupy TAURON jest stworzenie nowego modelu rozwoju innowacji oraz nowych biznesów. Istotnym elementem tego modelu jest powstanie funduszu CVC zajmującego się inwestycjami w innowacyjne przedsiębiorstwa w różnych etapach rozwoju – od fazy zalążkowej do fazy wzrostu i ekspansji.
 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
ul. Nowogrodzka 47a  00-695, Warszawa  tel: +48 22 39 07 401  fax: +48 22 20 13 408
REGON: 141032404  NIP: 701-007-37-77

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo powered by CMS Edito