Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Szukaj

 

CORE; obszar: zdrowie; ID: 197969

drukuj
A A A

 

Tytuł projektu: Highly cytotoxic FGF2-conjugates in targeted therapy

for FGFR-expressing cancers 

 

Akronim: FGF2CON

 

Promotor projektu: Uniwersytet Wrocławski\Wydział Biotechnologii

 

Partnerzy polscy: -

 

Partnerzy norwescy: Oslo University Hospital, Institute for Cancer Research; Department of Biochemistry; Oslo University Hospital, Institute for Cancer Research; Department of Tumor Biology

 

Wartość projektu (PLN): 3 923 235

 

Kwota dofinansowania (PLN): 3 923 235

Czas realizacji: 37 miesięcy

 

 

Adres strony: http://www.protein.pl/

 

 

Opis projektu:

Skuteczne leczenie nowotworów jest jednym z najważniejszych i wciąż nierozwiązanych problemów współczesnej medycyny. Szczególnie obiecująca wydaje się celowana terapia przeciwnowotworowa, oparta o leki, których działanie polega na hamowaniu wzrostu oraz rozprzestrzeniania się nowotworu, poprzez specyficzne wiązanie z biomolekułami zaangażowanymi w rozwój tkanki rakowej.
Głównym celem projektu jest opracowanie celowanej terapii nowotworów nadprodukujących na powierzchni komórek receptory czynnika wzrostu fibroblastów (FGFR). Proponujemy niestosowane wcześniej podejście oparte o fibroblastyczny czynnik wzrostu 2 (FGF2) skoniugowany z wysoce efektywnym cytostatykiem, które umożliwi precyzyjne dostarczanie leku i zabicie komórek nowotworowych. Nasza strategia jest podobna do otrzymywania koniugatów przeciwciał z cytostatykami, które stanowią obecnie jedną z najskuteczniejszych terapii w leczeniu nowotworów. Jednak zamiast przeciwciał, jako cząsteczkę kierującą cytotoksyczny lek do komórki nowotworowej, zastosujemy rekombinowany czynnik wzrostowy wiążący się specyficznie do receptorów FGF.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
ul. Nowogrodzka 47a  00-695, Warszawa  tel: +48 22 39 07 401  fax: +48 22 20 13 408
REGON: 141032404  NIP: 701-007-37-77

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo powered by CMS Edito