Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Szukaj

 

CORE; obszar: zdrowie; ID: 198887

drukuj
A A A

 

Tytuł projektu: EXtention of academia-based PLATFORM to antidepressant hits discovery

 

Akronim: PLATFORMex

 

Promotor projektu: Instytut Farmakologii Polskiej Akademii Nauk

 

Partnerzy polscy: Narodowy Instytut Leków

 

Partnerzy norwescy: University of Tromsø The Arcitc University of Norway, Faculty of Health Science, Department of Medical Biology

 

Wartość projektu (PLN): 3 838 425

 

Kwota dofinansowania (PLN): 3 838 425

Czas realizacji: 30 miesięcy

 

 

Adres strony: http://platformex.eu/pl/

 

 

Opis projektu:

Zaburzenia typu depresyjnego są coraz poważniejszym problemem zdrowotnym osiągającym już rozmiary epidemii we wszystkich krajach. Pomimo ciągłego postępu wiedzy, współczesna terapia tych schorzeń bazuje na odkryciach sprzed 50-ciu lat i cechuje ją słaba skuteczność (większość pacjentów z depresją wykazuje częściową lub pełną odporność na leki) jak i uciążliwe skutki uboczne. Wiedza na temat samej depresji i patomechanizmu jej powstawania jest niewystarczająca i w dalszym ciągu poszukiwane są nowe punkty uchwytu dla potencjalnych leków przeciwdepresyjnych.
W wyniku projektu PNRF-103-AI-1/07 realizowanego w ramach pierwszej edycji Polsko-Norweskiego Funduszu Badań Naukowych, została stworzona Akademicka Platforma do poszukiwania nowych substancji o własnościach przeciwdepresyjnych, działających poprzez układ receptorów serotoninergicznych i/lub glutaminianergicznych.Obecny projekt ma na celu dalszy rozwój badań Platformy na podstawie uzyskanych do tej pory wyników, a także rozszerzenie jej zakresu na inne układy receptorowe zaangażowane w działanie przeciwdepresyjne. Nowe serie związków, w grupie ligandów „monoaminergicznych”, zostały zaprojektowane w oparciu o tzw. „struktury wiodące” z poprzedniego projektu i łączą cechy farmakoforowe ligandów dwóch lub więcej receptorów, tj. inhibitorów wychwytu serotoniny - SERT i agonisty receptora 5-HT1A i / lub antagonistów receptorów 5- HT6 i 5- HT7. W grupie „nie-monoaminowych” ligandów, kontynuowane będą badania nad allosterycznymi modulatorami receptorów glutamatergicznych typu mGlu7. Zakres badawczy Platformy zostanie ponadto rozszerzony o eksperymenty obejmujące poszukiwanie allosterycznych modulatorów SERT i receptorów GABAB.
Potencjał terapeutyczny nowych związków będzie oceniany w behawioralnych modelach zwierzęcych depresji . W celu zapewnienia skutecznej identyfikacji nowych, aktywnych związków i pomocy w optymalizacji ich struktur, kontynuowane będą prace nad rozwojem narzędzi i metod do modelowania molekularnego.

 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
ul. Nowogrodzka 47a  00-695, Warszawa  tel: +48 22 39 07 401  fax: +48 22 20 13 408
REGON: 141032404  NIP: 701-007-37-77

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo powered by CMS Edito