Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Szukaj

 

CORE; obszar: zmiany klimatyczne, w tym badania polarne; ID: 197810

drukuj
A A A

 

 

Tytuł projektu: A novel approach to monitoring the impact of climate change on Antarctic ecosystems  

 

Akronim: MONICA

 

Promotor projektu: Instytut Biochemii i Biofizyki PAN

 

Partnerzy polscy: Politechnika Warszawska, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, Instytut Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej

 

Partnerzy norwescy: Northern Research Institute Tromsø

 

Wartość projektu (PLN):

3 959 099

 

Kwota dofinansowania (PLN):

3 959 099

Czas realizacji:  40 miesięcy

 

 

Adres strony: http://www.ibb.waw.pl/pl/Sekretariat%20Naukowy/Projekty%20strukturalne/monica

 

 

Opis projektu:

Celem projektu jest stworzenie unikatowego warsztatu naukowego do pozyskiwania i przetwarzania danych geoprzestrzennych dla obszaru Wyspy Króla Jerzego w Antarktyce, wykorzystaniu ich do monitoringu skutków zmian klimatycznych w tym rejonie . Pozyskanie danych będzie wykonywane przy użyciu BSL (Bezzałogowy Samolot Latający) rejestrującego informacje w wielu zakresach spektralnych. Opracowanie danych będzie bazowało na cyfrowych algorytmach wykorzystywanych w teledetekcji środowiska, jak również na autorskich metodach opracowanych przez zespół naukowców biorących udział w projekcie.
W projekcie zakładamy następujące hipotezy badawcze: zautomatyzowane systemy bezzałogowe wyposażone w zaawansowane rozwiązania technologiczne umożliwią; loty nad terenami trudno dostępnymi jakim jest wyspa Króla Jerzego w Antarktyce; system nawigacyjny samolotu pozyska informacje niezbędne do automatycznej geometryzacji obrazów lotniczych (bez konieczności korzystania z polowej osnowy geodezyjnej). Zastosowanie tej metody pozwoli na uzyskanie materiału fotogrametrycznego bez konieczności wykonywania dodatkowych pomiarów naziemnych (główna trudność która występuje na tego typu obszarach to ograniczone występowanie szczegółów sytuacyjnych dających się łatwo zidentyfikować na zdjęciach).

 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
ul. Nowogrodzka 47a  00-695, Warszawa  tel: +48 22 39 07 401  fax: +48 22 20 13 408
REGON: 141032404  NIP: 701-007-37-77

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo powered by CMS Edito