Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Szukaj

 

CORE; obszar: zmiany klimatyczne, w tym badania polarne; ID: 196128

drukuj
A A A

 

Tytuł projektu: Climate Change Impact on Ecosystem Health - Marine Sediment Indicators  

 

Akronim: CLISED

 

Promotor projektu: Instytut Oceanologii PAN

 

Partnerzy polscy: Uniwersytet Gdański

 

Partnerzy norwescy: Stiftelsens Norges Geotekniske Institutt, Norwegian University of Science and Technology, Faculty of Natural Sciences and Technology, Department of Biology

 

Wartość projektu (PLN): 3 946 529

 

Kwota dofinansowania (PLN): 3 946 529

Czas realizacji: 39 miesięcy

 

 

Adres strony: www.clised.eu

 

 

Opis projektu:

Eutrofizacja (przeżyźnienie - nadmierny dopływ substancji odżywczych i jego ujemne skutki) i zanieczyszczenia zaliczane się do najważniejszych problemów morskiej strefy przybrzeżnej. Oznakami eutrofizacji są m.in. zakwity sinic. Badania pigmentów w głębokich osadach dennych z Morza Bałtyckiego wskazują, że eutrofizacja występowała z różnym natężeniem w ciągu ostatnich tysiącleci, a nie tylko w ostatnim czasie. Zakwity sinic mogły mieć miejsce już w 7000 roku p.n.e. Wiedza o naturalnej toksyczności tych osadów jest fragmentaryczna, choć toksyny produkowane przez glony i naturalne dioksyny mogły być produkowane w tym czasie. Z kolei, zmiany klimatu mogą pogłębiać/zmniejszać skutki zanieczyszczenia środowiska. Tak więc, zmiany klimatyczne mogą w ten sposób wpływać w różnym stopniu na środowisko morskie i na zdrowie ludzi.
Celem projektu jest powiązanie zmian klimatu z toksycznością morskich osadów dennych, co zostanie zrealizowane w oparciu o naturalne i antropogeniczne wskaźniki ekotosyczności i wskaźniki geologiczne (proxies). Badania będą dotyczyły współczesnych i powstałych w czasach historycznych osadów z: Zatoki Gdańskiej (południowy Bałtyk), fiordów norweskich (Oslofjord/Drammensfjord) oraz rejonów arktycznych (Norwegia), o różnym klimacie, warunkach hydrologicznych i obiegu zanieczyszczeń. Analiza wielu parametrów w próbkach osadów dennych pozwoli określić zmiany toksyczności oraz obserwować procesy zachodzące w osadach w zależności od zmian klimatu. Badania te rozszerzą naszą wiedzę w tym zakresie oraz przyczynią się do wdrażania  dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej Unii Europejskiej oraz innych decyzji związanych z zarządzaniem środowiskiem morskim.

 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
ul. Nowogrodzka 47a  00-695, Warszawa  tel: +48 22 39 07 401  fax: +48 22 20 13 408
REGON: 141032404  NIP: 701-007-37-77

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo powered by CMS Edito