Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Szukaj

 

CORE; obszar: ochrona środowiska; ID: 196445

drukuj
A A A

 

Tytuł projektu: Application of an innovative expansion work recovery system with multiple ejectors for energy performance improvement in the R744 refrigeration installations for supermarkets 

 

Akronim: MULTIJET

 

Promotor projektu: Politechnika Śląska\Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Instytut Techniki Cieplnej

 

Partnerzy polscy: -

 

Partnerzy norwescy: SINTEF Energiforskning AS

 

Wartość projektu (PLN): 3 944 422

 

Kwota dofinansowania (PLN): 3 944 422

Czas realizacji: 44 miesiące

 

 

Adres strony: http://www.itc.polsl.pl/multijet

 

 

Opis projektu:

Supermarkety są obiektami o największym zużyciu energii pierwotnej w sektorze komercyjnym. Oprócz tego powszechnie występujące w supermarketach duże instalacje chłodnicze i układy klimatyzacji emitując szkodliwych dla środowiska syntetyczne czynniki chłodnicze mają znaczący udział w bezpośredniej emisji gazów cieplarnianych.
W związku z tym w ostatnich latach dwutlenek węgla CO2 (R744) był coraz częściej wykorzystywany jako termodynamicznie efektywny, naturalny, mało szkodliwy dla środowiska, nietoksyczny, niepalny, tani i łatwo dostępny czynnik, który staje się alternatywą dla szkodliwych czynników syntetycznych. Należy jednak pamiętać, że przy podwyższonych temperaturach otoczenia układy z syntetycznymi czynnikami zużywają nieco mniej energii niż alternatywne układy na CO2, co jest wyraźną przeszkodą w dalszym rozpowszechnianiu tych układów w regionach o gorącym klimacie. Jedną z najlepszych metod do usunięcia tej przeszkody jest stosowanie układów strumienicowych w obiegach chłodniczych. Dzięki temu możliwe staje się zmniejszenie strat dławienia oraz wzrost efektywności energetycznej powyżej wartości, które są osiągane w klasycznych układach chłodniczych wykorzystujących syntetyczne czynniki chłodnicze bądź CO2 bez układów strumienicowych.
Celami projektu są:

  • Udowodnienie, że układy chłodnicze strumienicowe są bardziej wydajne niż układy klasyczne na podstawie długoterminowych pomiarów rzeczywistego układu chłodniczego, który jest zainstalowany w supermarketach o różnym obciążeniu i warunkach zewnętrznych.
  • Wdrożenie technologii strumienicowej do układów chłodniczych na CO2.
  • Stworzenie zmodyfikowanego układu chłodniczego na CO2 wyposażonego w strumienice, konkurencyjnego do układów na czynniki syntetyczne w szerokim zakresie parametrów pracy, szczególnie przy wysokich temperaturach otoczenia.

 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
ul. Nowogrodzka 47a  00-695, Warszawa  tel: +48 22 39 07 401  fax: +48 22 20 13 408
REGON: 141032404  NIP: 701-007-37-77

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: Ideo powered by CMS Edito