Promój swój projekt
Wytworzenie i przetestowanie prototypu urządzenia do automatycznego monitorowania wpływu elektrowni wiatrowych na nietoperze i ptaki
Wytworzenie i przetestowanie prototypu urządzenia do automatycznego monitorowania wpływu elektrowni wiatrowych na nietoperze i ptaki
W ramach projektu wykonaliśmy i przetestowaliśmy w warunkach rzeczywistych prototyp urządzenia B-finder, pierwszego na świecie wysoko skutecznego rozwiązania służącego do automatycznego rejestrowania kolizji nietoperzy i ptaków z elektrowniami wiatrowymi i wskazującego lokalizację ofiar. W ramach projektu przeprowadzone zostały badania przemysłowe i prace rozwojowe służące zaprojektowaniu, zbudowaniu i przetestowaniu planowanego urządzenia w warunkach rzeczywistych na polu badawczym wokół elektrowni wiatrowej. Projekt oparto na patencie P.416126. Efekt projektu został zaprezentowany na kilku konferencjach i targach branżowych, a także wprowadzony do oferty beneficjenta. System B-finder jako standard pomiarowy otwiera nową erę w monitorowaniu wpływu elektrowni wiatrowych na nietoperze i ptaki.

ScanSAT - satelita do pozyskiwania zdjęć z orbity

ScanSAT - satelita do pozyskiwania zdjęć z orbity
W ramach prac finansowanych z NCBR pracujemy nad najdokładniejszym w historii Polski instrumentem optycznym do obserwacji Ziemi! Będzie on zamontowany na małym satelicie – wielkości pudełka po butach – i z orbity o wysokości 500 kilometrów umożliwi obserwację nie tylko Polski, ale i całego świata. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, to znaczy możliwości obserwacji pewnych aspektów niewidocznych gołym okiem, będzie mógł być użyty do detekcji np. poziomów gazów cieplarnianych w atmosferze! W ramach projektu powstaje kwalifikowany model inżynierski, to znaczy taki, który przeszedł wszystkie testy i badania odwzorowujące warunki kosmiczne. Wyniki naszych prac prezentowane są na różnych targach i konferencjach międzynarodowych i wzbudzają ogromne zainteresowanie firm z całego świata.
Technologia zbliżeniowych płatności mobilnych przeznaczona dla sprzedawców, agentów rozliczeniowych, instytucji finansowych i konsumentów dysponujących dowolnym urządzeniem mobilnym
Technologia zbliżeniowych płatności mobilnych przeznaczona dla sprzedawców, agentów rozliczeniowych, instytucji finansowych i konsumentów dysponujących dowolnym urządzeniem mobilnym
Jiffee jest autorską technologią wielokanałowego uwierzytelnienia i autoryzacji w oparciu o aplikację mobilną. Technologia opracowana przez Neontri pozwala na potwierdzenia tożsamości obu stron dowolnej transakcji z kryptograficzną pewnością. Platforma Jiffee została pierwotnie opracowana z myślą o wykorzystaniu przy płatnościach mobilnych. Okazało się jednak, że znajduje zastosowanie również w szeregu branż: potwierdzeniu tożsamości (np. w trakcie wizyty u lekarza), potwierdzeniu wieku (np. na potrzeby udziału w grach losowych, imprezach masowych), kontroli dostępu (dostępu do fizycznych obiektów, jak bramki na stadionie, zamki w drzwiach, uruchomienie pojazdu; dostępu do zasobów informatycznych np. logowanie do systemu).
Pierwotne wykorzystanie technologii Jiffee – opracowanie zupełnie nowego standardu bezpiecznych płatności mobilnych opartego o technologię Bluetooth - obejmowało kompleksowe rozwiązanie zarówno od strony użytkownika końcowego, jak i podmiotów pośredniczących w obrocie gospodarczym tj. sprzedawców, agentów rozliczeniowych oraz instytucji finansowych.
LEO – polsko-norweskie badania zakresie badania hałasu opon samochodowych
LEO – polsko-norweskie badania zakresie badania hałasu opon samochodowych
Projekt LEO udowodnił, że zastosowanie opon o niskim oporze toczenia zaprojektowanych specjalnie do samochodów elektrycznych i nawierzchni drogowych o zmniejszonym oporze, które są przeznaczone do układania na drogach o niskiej i średniej prędkości jazdy, przyczynia się do znacznych oszczędności energii bez poświęcania redukcji hałasu. Wyniki projektu zostały opublikowane i stanowiły podstawę do przygotowania kolejnych projektów, w tym finansowanego przez NCBR projektu SEPOR sfinansowanego w ramach programu krajowego TECHMATSTRATEG.

AWAKE-2 – polsko-norweskie badania lodowców

AWAKE-2 – polsko-norweskie badania lodowców
Głównym celem projektu było określenie wpływu oceanu i zmian w nim zachodzących na lodowce pływowe w fiordach Svalbardu. Fiord Hornsund pełnił rolę laboratorium do prowadzenia tych badań. Projekt potwierdził istotną rolę ocieplenia oceanu w przyspieszeniu wycofywania się lodowców mających swoje zakończenie w morzu. Bezpośrednim rezultatem projektu jest ponad 30 recenzowanych publikacji w czasopismach międzynarodowych, 3 doktoraty, ponad 80 wystąpień konferencyjnych, a nawet odkrycie geograficzne. Wykazano, że po całkowitym stopieniu lodowca Horn leżącego na wschodzie fiordu Hornsund otworzy się przejście między zachodnią a wschodnią stroną Spitsbergenu.

GLOBE – polsko-norweskie badania niedźwiedzi

GLOBE – polsko-norweskie badania niedźwiedzi
Zmiany klimatyczne i zmiany w środowisku spowodowane przez człowieka należą do głównych zagrożeń dla różnorodności biologicznej, zwłaszcza w regionach borealnych i alpejskich. Niedźwiedź brunatny - największy lądowy drapieżnik w Europie, generalista i gatunek o szerokiej niszy troficznej i klimatycznej - został wybrany jako gatunek modelowy oraz wskaźnik zachodzących zmian klimatycznych i środowiskowych. Projekt GLOBE wypełnił ważną lukę, dostarczając naukowych dowodów na zmiany w ekologii zimowania, żerowania i stresu niedźwiedzi, jak również w relacjach człowiek-niedźwiedź. Nasze odkrycia przyczyniły się nie tylko do zdobycia wiedzy na temat ekologii i ochrony gatunku, ale także do lepszego zrozumienia mechanizmów adaptacji gatunków do globalnych zmian.

CPoICNT – polsko- tajwańskie badania nad nowym typem ogniw paliwowych

CPoICNT – polsko- tajwańskie badania nad nowym typem ogniw paliwowych
Głównym celem projektu było zwiększenie wydajności niskotemperaturowych ogniw paliwowych zasilanych kwasem mrówkowym. Opracowano dwie metody syntezy wysoce aktywnych katalizatorów anodowych Pd/MWCNT: (I) osadzanie przy użyciu wysokoenergetycznego promieniowania rentgenowskiego oraz (II) osadzanie elektrochemiczne. Na pierwszą z tych metod strony polska i tajwańska uzyskały wspólny patent P.421987. Opublikowano 4 wspólne prace i przedstawiono 6 prezentacji na międzynarodowych konferencjach.

PLANT-ALZH – polsko-turecka współpraca w zakresie terapii choroby Alzheimera

PLANT-ALZH – polsko-turecka współpraca w zakresie terapii choroby Alzheimera
Celem projektu jest odkrycie naturalnych związków do leczenia choroby Alzheimera oraz do kompleksowego określenia ich wspływu na procesy neurodegeneracyjne. Dorobek projektu to: 6 publikacji już opublikowanych w czasopismach z listy filadelfijskiej, zaś kolejnych kilka jest w trakcie publikowania z racji poszerzonych badań biologicznych. Powstały również patenty, liczne wykłady i doniesienia plakatowe na międzynarodowych konferencjach naukowych. Bardzo istotny jest fakt, iż wytypowaliśmy związki, które budzą nadzieję na potencjalne ich zastosowanie w terapii choroby Alzheimera.

ROOIBOS – polsko-południowoafrykańskie badania składu naparów herbaty rooibos

ROOIBOS – polsko-południowoafrykańskie badania składu naparów herbaty rooibos
Projekt ma na celu zaplanowanie i przeprowadzenie eksperymentów umożliwiających statystyczną ocenę zmian składu naparów herbaty rooibos spowodowanych procesem fermentacji, identyfikację związków fenolowych, których stężenie ulega zmianie w trakcie procesu fermentacji oraz określenie kinetyki tychże zmian. Badania umożliwią ocenę i przewidywanie wpływu parametrów procesu fermentacji na profile stężeniowe związków fenolowych determinujących jakość i właściwości herbaty rooibos. Przeprowadzone badania umożliwią produkcję herbaty o stałej i ściśle określonej jakości. W ramach projektu opublikowano cztery wspólne artykuły naukowe w renomowanych czasopismach, takich jak Journal of Chromatography A, Analytica Chimica Acta czy Food Research International. Napisano również rozdział do encyklopedii Comprehensive Chemometrics, 2nd Edition, Elsevier.

ZINCPOWER – międzynarodowe badania na rzecz branży antykorozyjnej

ZINCPOWER – międzynarodowe badania na rzecz branży antykorozyjnej
W wyniku realizacji projektu ZincPower opracowano grunty antykorozyjne zawierające pigmenty cynkowe w ilości o ponad połowę mniejszej niż w tradycyjnych gruntach, uzyskując lepsze właściwości przeciwkorozyjne oraz lepszą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Rozwiązanie jest przedmiotem zgłoszenia patentowego P. 428816 pt. Epoksydowa farba antykorozyjna dwuskładnikowa. Wyniki projektu zostały również docenione brązowym medalem na Międzynarodowych Targach INTARG 2018 w Katowicach, srebrnym medalem i nagrodą specjalną od Tajwańskiej Ligii Wynalazców na Targach iENA 2018 w Norymberdze, srebrnym medalem i nagrodą im. Nicoli Tesli od Serbskiego Stowarzyszenia Wynalazców na Global Invention Forum 2019 w Limassol.

SANO - Centrum Doskonałości i nowe metody diagnostyki medycznej

SANO - Centrum Doskonałości i nowe metody diagnostyki medycznej
W wyniku wyjątkowego projektu realizowanego przez Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH wraz z pięcioma partnerami, w ramach programu Teaming for Excellence (Horyzont 2020) powstanie Sano – Centrum Zindywidualizowanej Medycyny Obliczeniowej. Ta międzynarodowa fundacja badawcza będzie jedynym w Małopolsce i jednym z trzech polskich centrów prestiżowego programu Teaming for Excellence.

Productive4.0 – w kierunku cyfrowego przemysłu

Productive4.0 – w kierunku cyfrowego przemysłu
Zespół DAC stworzył m.in. prototyp bezpiecznego komputera jednoukładowego z wbudowanym Secure Element pełniącego rolę zaufanej bramy w architekturze IoT, służącej do integracji bezprzewodowych czujników pokładowych oraz ich skomunikowania z Internetem. Rozwiązania tego typu będą w przyszłości podstawą wszelkich systemów, które gwarantować mają cyberbezpieczeństwo czy tzw. end-to-end chain of trust. Wśród rezultatów innych partnerów projektu znajdziemy referencyjne wdrożenia farm drukarek 3D, wykorzystanie dronów w logistyce linii produkcyjnych (BMW) oraz symulowane środowisko, w którym roboty uczą się zachowań w nietypowych sytuacjach (ABB) i wiele innych. Wdrożenia realizowane w projekcie obejmują przemysł motoryzacyjny, chemiczny, energetyczny, elektroniczny, maszynowy, produkcję dóbr konsumenckich, logistykę czy transport.

PETRA - analizator petrochemiczny

PETRA - analizator petrochemiczny
Wynikiem projektu jest technologia modułów detekcyjnych ze zintegrowanym z elektroniką detektorem w hermetycznej obudowie. Są to moduły detekcyjne dedykowane do analizatora petrochemicznego, opracowanego przez zagranicznego partnera firmę IRsweep GmbH (w ramach swojej części projektu międzynarodowego PETRA). Ponadto wdrożono do produkcji opracowany moduł detekcyjny o paśmie ≥ 1 GHz do analogicznych i innych zastosowań. Stał się on częścią portfolio VIGO S.A. i jako nowy produkt został wprowadzony na rynek.

60+SHOE – obuwie dla grupy użytkowników 60+ wyposażone w zdalnie sterowany system autosznurowania

60+SHOE – obuwie dla grupy użytkowników 60+ wyposażone w zdalnie sterowany system autosznurowania
Rezultatem projektu jest model innowacyjnego obuwia zoptymalizowanego pod kątem potrzeb grupy użytkowników 60+ wyposażony w zdalnie sterowany system autosznurowania. Model został zweryfikowany również pod kątem możliwości produkcji i dystrybucji na rynku polskim i rynkach zagranicznych. Rezultaty projektu mają również pośredni wpływ na przedsiębiorstwa, zwłaszcza z sektora MŚP, gdyż dają im możliwość poszerzenia swojej oferty o nowe produkty skierowane do osób z grupy wiekowej 60+. Do tej pory na rynku obuwniczym nie funkcjonowały wyroby w tak dużym stopniu uwzględniające potrzeby i ograniczenia tej grupy konsumentów.

RIGRID - Inteligentne Sieci Elektroenergetyczne na obszarach wiejskich

RIGRID - Inteligentne Sieci Elektroenergetyczne na obszarach wiejskich
Celem projektu było opracowanie metod i narzędzi potrzebnych do realizacji sieci inteligentnych oraz ich prezentacje w 3 obszarach – technologicznym, ekonomicznym i społecznym. Realizacja projektu RIGRID umożliwiła zweryfikowanie działania instalacji wyspowej pracującej w układzie rzeczywistym wraz z demonstratorem obejmującym m.in. magazyn energii. Projekt RIGRID został doceniony w maju tego roku nagrodą 2019 ISGAN Award of Excellence in Smart Grid for Local Integrated Energy Systems (Microgrids), która jest przyznawana za innowacyjne rozwiązania z zakresu inteligentnych sieci.

SOLTREN – współpraca z państwami z Ameryki Południowej

SOLTREN – współpraca z państwami z Ameryki Południowej
Transparentne elementy przegród zewnętrznych, pod względem parametrów fizycznych stanowią jeden z najsłabszych elementów obudowy budynku. Wartość współczynnika przenikania ciepła przeszkleń jest średnio cztery razy wyższa niż przegród nieprzezroczystych, co powoduje znaczny wzrost strat ciepła w okresie zimowym. Ponadto latem, ich stosunkowo wysoka przepuszczalność promieniowania słonecznego jest źródłem niepożądanych zysków ciepła, powodujących przegrzewanie pomieszczeń i całych budynków. Celem projektu jest opracowanie i przebadanie rozwiązania, które dzięki zastosowaniu materiału fazowo zamiennego (MFZ) pozwoli na poprawę efektywności energetycznej przegrody transparentnej z zachowaniem cech fizycznych przegrody translucentnej. Projekt realizowany jest przez jednostki naukowo-badawcze z Polski, Łotwy, Argentyny i Chile. W wyniku realizacji projektu opracowano autorskie modele obliczeniowe transportu ciepła i promieniowania krótkofalowego przez oszklenia wypełnione materiałem o zmiennych właściwościach fizycznych. Wykonano prototypy innowacyjnych komponentów w postaci oszklenia wypełnionego parafinami o projektowanych, zakładanych właściwościach. Przeprowadzono szereg prób w celu zbadania materiałów składowych nowych wyrobów.

FunGlass – wielofunkcyjne szkło

FunGlass – wielofunkcyjne szkło
Głównym celem projektu jest funkcjonalizacja powierzchni szyb stosowanych do modułów fotowoltaicznych, które mają zapewnić redukcję kosztów energii elektrycznej poprzez wzrost mocy modułu, zwiększoną długoterminową wytrzymałość i poprawę wydajności energetycznej. W ramach projektu udało nam się wypracować produkty o zwiększonych parametrach. Dla różnych modułów z zastosowanym szkłem zaobserwowano znaczny wzrost wydajności energetycznej. Dodatkowo w eksperymencie badającym funkcję samoczyszczącą ma miejsce zmniejszenie strat w przepuszczalności dla szyby z warstwą antyrefleksyjną (AR) w porównaniu z szybą referencyjną tj. szybą niemodyfikowaną chemicznie. Ma to znaczenie dla paneli fotowoltaicznych rozmieszczonych w pobliżu portów lotniczych oraz w klimacie pustynnym, w którym panele są narażone na silną ekspozycję cząstek piasku i pyłu. Rezultaty projektu zostały zaprezentowane w Amsterdamie we wrześniu 2017 r. podczas EU PVSEC - największej międzynarodowej konferencji poświęconej badaniom w zakresie fotowoltaiki.

Trolley 2.0 – przyszłość mobilności elektrycznej

Trolley 2.0 – przyszłość mobilności elektrycznej
Głównym celem projektu Trolley 2.0 jest udowodnienie, że trolejbusy wykorzystujące baterie trakcyjne na części swojej trasy stanowią kolejny etap w rozwoju elektrycznych systemów transportu publicznego w europejskich miastach. Większość zadań realizowanych przez Uniwersytet Gdański obejmuje ocenę aktualnego stanu rozwoju baterii trakcyjnych, opracowanie koncepcji inteligentnego systemu gromadzenia energii na podstacjach trakcyjnych oraz stworzenie rozszerzonego modelu kosztów i korzyści, który zostanie wykorzystany do porównania drogowych pojazdów elektrycznych w oparciu o dane pozyskane z miast w Polsce, w których funkcjonuje transport trolejbusowy (Gdynia, Tychy, Lublin). Ponieważ projekt realizowany jest w ścisłej współpracy z operatorami transportu miejskiego, jego istotną częścią są testy eksploatacyjne (m.in. dotyczące midi-trolejbusu).

MISCOMAR - badania nad produkcją biomasy miskanta na obszarach zanieczyszczonych i odłogowanych

MISCOMAR - badania nad produkcją biomasy miskanta na obszarach zanieczyszczonych i odłogowanych
Głównym celem projektu MISCOMAR jest wypracowanie technik produkcji biomasy na terenach wyłączonych z produkcji rolnej poprzez
a) określenie przydatności gruntów zanieczyszczonych i odłogowanych do uprawy miskanta
b) opracowanie koncepcji zrównoważonej integracji upraw miskanta na poziomie gospodarstw rolnych oraz w aspekcie kształtowania krajobrazu.
Koncepcja projektu obejmuje wykorzystanie gleb rolniczych zanieczyszczonych metalami ciężkimi, zrównoważone wykorzystanie gleb odłogowanych oraz poprawę ekologiczną i środowiskową gleb intensywnie wykorzystywanych rolniczo. Dzięki wspólnym badaniom zwiększyła się nasza wiedza o korzyściach płynących z uprawy miskanta na glebach marginalnych. Badaliśmy czy i jak uprawa miskanta poprawia właściwości gleb a także, jak uprawa na glebach marginalnych wpływa na jakość biomasy przeznaczonej do spalania lub fermentacji beztlenowej. Część wyników badań została już opublikowana w wiodących światowych czasopismach z zakresu bioenergii i zanieczyszczenia środowiska, takich jak Global Change Biology Bioenergy oraz Environmental Pollution.
WISEGaN – projekt realizowany z japońskim noblistą
WISEGaN – projekt realizowany z japońskim noblistą
Wspólne badania doprowadziły do lepszego zrozumienia powstawania i anihilacji defektów w półprzewodnikach azotkowych, co przekłada się na lepsze parametry diod laserowych produkowanych przez firmę TopGaN sp. z o.o. - spółkę spin-off Instytutu Wysokich Ciśnień PAN. Z jednej strony mogliśmy poznać wspaniałą organizację badań naukowych w Japonii, w szczególności badań w obszarze półprzewodników azotkowych, a z drugiej strony uzyskaliśmy dostęp do wiedzy wybitnych naukowców z Japonii i Czech. Projekt był realizowany razem z Hiroshi Amano z Uniwersytetu Nagoya, laureatem Nagrody Nobla z roku 2014. W wyniku realizacji projektu udało nam się wydać 5 wspólnych publikacji wraz z partnerami konsorcjum międzynarodowego. Wyniki projektu były prezentowane na licznych konferencjach krajowych i zagranicznych związanych z tematyką projektu.
E-QUALY – polsko-norweskie badania w dziedzinie profilaktyki raka jelita grubego
E-QUALY – polsko-norweskie badania w dziedzinie profilaktyki raka jelita grubego
Mimo, że kolonoskopia jest uznaną i powszechnie stosowaną metodą badania przesiewowego, jej skuteczność w redukcji umieralności i zapadalności na raka jelita grubego nie została oceniona ilościowo. Dzięki stworzeniu platformy służącej cyfrowemu zbieraniu informacji zwrotnej od pacjentów biorących udział w Programie Badań Przesiewowych, polepszyliśmy możliwości zbierania danych i zaprezentowaliśmy nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie skriningu i kolonoskopii. W ramach projektu opublikowane zostały europejskie wytyczne dotyczące jakości kolonoskopii. Poza publikacjami, w ramach projektu stworzyliśmy cyfrowy system uzyskiwania informacji zwrotnej od pacjentów poddawanych kolonoskopii. System został zaimplementowany w całej Polsce w 2017 roku i jest stosowany w ramach rutynowej praktyki.
Inteligentne skrzyżowanie przyjazne kierowcom „SPIK”
Inteligentne skrzyżowanie przyjazne kierowcom „SPIK”
W ramach projektu została opracowana koncepcja optycznego systemu projekcji korytarza ruchu pojazdów SPIKer. System ten ma na celu inteligentne doświetlenie skrzyżowania w porze wieczorowej oraz nocnej, czyli w okresach o bardzo słabej widoczności oznakowania poziomego na skrzyżowaniu, bądź w okresach braku widoczności ze względu na zalegające błoto lub śnieg. Wykorzystywany może on być również podczas czasowej reorganizacji ruchu. Idea systemu SPIKer, wskazującego kierującemu korytarz ruchu, którym powinien się poruszać zapewniając również innym uczestnikom ruchu bezpieczne przekraczanie skrzyżowania. Na podstawie obserwacji oraz konsultacji z firmami zajmującymi się montażem sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach zaproponowane zostały dwa typy (typoszeregi) układów optycznych. Jeden z nich bazuje na projekcji ciągłej linii o kształcie dostosowanym do układu ciągu komunikacyjnego, drugi natomiast wyznacza korytarz ruchu pojazdów za pomocą wyświetlanych punktów plam świetlnych. Układ projekcji punktów świetlnych wyposażony został w funkcję „zoom”, tak aby rozmiary plam świetlnych na jezdni był porównywalnej wielkości, niezależnie od umiejscowienia lamp nad jezdnią oraz odległości miejsca projekcji od lampy. Układ projekcji linii umożliwia natomiast zmianę promienia krzywizny, wyświetlanej na jezdni linii.
System wyświetlania barwnych punktów na jezdni wydaje się rozwiązaniem dużo prostszym w realizacji oraz praktyczniejszym w kontekście koniecznego dostosowania układu do geometrii skrzyżowania. Dzięki większemu skupieniu światła umożliwia on zastosowanie systemu SPIKer również w okresie niezbyt silnego nasłonecznienia.
Niezależnie zaprojektowany został układ optyczny do wyświetlania prostej linii ciągłej (uproszczona wersja projekcji łuków) „blokującej” możliwość wjazdu na skrzyżowanie kierowcom, dla których w danym momencie wyświetlane jest światło czerwone. Przekroczenie poprzecznej linii czerwonej stanowi bowiem bardzo „silną” barierę psychologiczną – znacznie silniejszą niż sygnalizator świetlny zainstalowany na skrzyżowaniu. Dość często zdarza się bowiem, że po wyświetleniu sygnału zielonego dla kierunku na wprost ruszają również kierowcy pragnący skręcić w lewo, chociaż dla nich pali się czerwone światło (lub na odwrót). Jest to jeden z typowych błędów wynikających z tzw. czynnika ludzkiego.
W celu walidacji systemu SPIKer, na terenie wewnętrznym Instytutu Badawczego Dróg i Mostów wykonane zostało stanowisko badawczo-pomiarowe. Na wytypowanym skrzyżowaniu zostały zamontowane przez firmę PODKOWA sygnalizatory dla lewo- i prawo skrętu oraz dwa sygnalizatory dla pojazdów poruszających się na wprost. Na wysięgnikach nad skrzyżowaniem zostały zamontowane lampy z projektorami punktów świetlnych na jezdni. Dodatkowo na sygnalizatorach pionowych zawieszone zostały projektory czerwonych, prostych linii „blokujących” wjazd na skrzyżowanie. Lampy zostały zintegrowane z sygnalizacją świetlną oraz podłączone do sterownika, umożliwiającego zaprojektowanie dowolnych scenariuszy ruchu pojazdów na skrzyżowaniu.
Projektory w lampach zostały ustawione tak, aby jak najlepiej odwzorować rzeczywisty scenariusz organizacji ruchu na typowym skrzyżowaniu zlokalizowanym na drodze publicznej (dodatkowo przed wjazdem na skrzyżowanie umieszczone zostało standardowe oznakowanie pionowe).
Przeprowadzone w porze wieczorowej testy systemu SPIKer, przy różnych warunkach pogodowych potwierdziły skuteczność zaproponowanego systemu oraz zastosowanie projektorów punktów świetlnych.

Nowa linia dań gotowych wysokiej jakości

Nowa linia dań gotowych wysokiej jakości
Jesteśmy producentem żywności z 30-letnimi tradycjami. Dzięki współpracy z łódzkim oddziałem Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego i wsparciu z NCBR opracowaliśmy zupełnie nową linię dań gotowych - zestawów obiadowych wysokiej jakości.
Innowacyjność dań podkreślają 3 walory:
- prozdrowotne - tzw. "czysta etykieta”, gdyż korzystamy z naturalnych, świeżych, lokalnych surowców, zastępując nimi typowe, wysoko przetworzone dodatki i składniki niepożądane w diecie oraz dążymy do wyeliminowania potencjalnych alergenów,
- odżywcze - minimalne przetworzenie surowców oraz ich właściwa obróbka termiczna (sous-vide) pozwala zachować w produkcie wszystkie oryginalne składniki odżywcze i korzystne substancje bioaktywne,
- proekologiczne - korzystamy z naszych dotąd niezagospodarowanych półproduktów i pozostałości z innych etapów technologicznych, które podnoszą walory prozdrowotne i odżywcze żywności (np. wywary, ekstrakty zawierające np. błonnik, antyoksydanty).
Triggo – miejski środek transportu o wysokiej mobilności i napędzie elektrycznym
Triggo – miejski środek transportu o wysokiej mobilności i napędzie elektrycznym
Triggo jest nowatorskim, polskim miejskim pojazdem elektrycznym, zaprojektowanym z myślą o wykorzystaniu platformach współdzielenia środków transportu (mobility as a service, car sharing). Jego innowacyjna konstrukcja jest objęta międzynarodowa ochroną patentową w krajach o łącznej populacji przeszło 3,9 miliarda ludzi. Opatentowane rozwiązanie podwozia o zmiennym rozstawie kół pozwala Triggo na sprawne poruszanie się w ruchu miejskim oraz parkowanie na niewielkiej przestrzeni – podobnie jak w przypadku jednośladów, przy zachowaniu poziomu bezpieczeństwa, praktyczności i komfortu - typowych dla niewielkiego samochodu miejskiego. Dzięki zastosowaniu sterowania cyfrowego w technologii „drive-by-wire” pojazdem może skutecznie kierować posiadacz typowego, samochodowego prawa jazdy kategorii „B”. Z tego samego powodu w przyszłości pojazd może być łatwo zaadaptowany do autonomicznego systemu sterowania, przyczyniając się do radykalnej zmiany nawyków użytkowników platform usług mobilności współdzielonej.

Automatyczny Recenzent–inteligentny system rekomendacji książek

Automatyczny Recenzent–inteligentny system rekomendacji książek
Literacka Sp. z o.o. pracuje nad Automatycznym Recenzentem, w którym algorytmy sztucznej inteligencji „czytają” i analizują treść e-booków w j. polskim i angielskim. Efektem projektu jest zaawansowany system rekomendacji książek (Codoczytania.pl) oparty na miękkich cechach fabuły, dzięki któremu czytelnicy wśród ogromu tytułów w księgarniach i bibliotekach mogą odnaleźć te, które idealne wpasowują się w ich gusta, a nawet chwilowe nastroje. Dzięki temu wkrótce na świat przyjdzie StoryBot. Będzie można z nim porozmawiać o książkach m.in. w internetowym komunikatorze.
Literacka to startup, w którym biznes spotyka się z pasją, a miłość do książek wsparta jest wykorzystaniem zaawansowanej technologii. Zespół łączy doświadczenie na rynku książki i w sektorze promocyjno-eventowym z wieloletnią praktyką w branży IT, w tym w dziedzinie uczenia maszynowego i AI.
INTELIGENTNY BEZPRZEWODOWY STETOSKOP WSPÓŁPRACUJĄCY ZE SMARTFONEM
INTELIGENTNY BEZPRZEWODOWY STETOSKOP WSPÓŁPRACUJĄCY ZE SMARTFONEM
StethoMe to polska firma, która opracowała inteligentny, bezprzewodowy stetoskop współpracujący z dedykowaną aplikacją.Stetoskop, noszący jak jego producent nazwę StethoMe, dzięki algorytmom sztucznej inteligencji natychmiast informuje o pojawieniu się nieprawidłowych dźwięków w płucach. Nagrane wcześniej dźwięki z układu oddechowego będą mogły zostać wysłane do lekarza w celu zdalnej konsultacji. Pomysł takiego urządzenia, wykorzystującego uczenie maszynowe do rejestracji badania osłuchowego płuc powstał wśród naukowców z Instytutu Akustyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W styczniu 2017 r. projekt został doceniony przez panel ekspertów i uzyskał grant na prace B+R z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Technologie Audio VR
Technologie Audio VR
Krakowska firma Techmo Sp. z o. o. opracuje technologię do konstruowania realistycznych scen akustycznych w rzeczywistości wirtualnej. W wyniku prac badawczo-rozwojowych powstaje silnik przetwarzania przestrzennego, umożliwiający aranżowanie warstwy dźwiękowej w oparciu o fizyczne zjawiska dla fal akustycznych. Technologia w sposób dynamiczny i ciągły realizuje wyliczenia z uwzględnieniem wielu czynników, między innymi: pozycję słuchacza, rozkład pomieszczeń, jakość materiałów, kubaturę budynków, obecność obiektów w przestrzeni oraz ruch źródeł dźwięków. Nasze rozwiązanie charakteryzuje się prostotą w użytkowaniu, upraszcza i automatyzuje pracę inżynierów dźwięku, przyśpiesza proces aranżacji audio w środowisku 3D, obniża koszty produkcji oraz integruje się z innymi rozwiązaniami. Ilość realizowanych projektów w środowisku Virtual Reality dynamicznie rośnie, a głównym czynnikiem napędowym dla rozwoju branży stanowi możliwość zbudowania wiarygodnego i immersyjnego doświadczenia w warstwie audio.
WIZA na rynku pracy
WIZA na rynku pracy
WIZA na rynku pracy, to projekt zrealizowany przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Projekt zakłada realizację wysokiej jakości staży zawodowych dla studentów roczników dyplomowych (III rok studiów I-go stopnia oraz II rok studiów II-go stopnia) na kierunku Chemia na Wydziale Chemii UMCS w Lublinie. Programami stażowymi zostanie objętych min. 30 % studentów/ek każdego z roczników uwzględnionych w projekcie. Staże realizowane będą w laboratoriach chemicznych i przedsiębiorstwach z branży chemicznej na terenie całego kraju. Celem projektu jest podniesienie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa. Doświadczenie zawodowe zdobyte w czasie stażu umożliwi absolwentom sprawne wkroczenie na rynek pracy, zwiększając ich konkurencyjność oraz szanse na znalezienie stabilnego zatrudnienia.

"Kino dla wszystkich" Audiomovie

"Kino dla wszystkich" Audiomovie
Projekt AudioMovie zakłada opracowanie innowacyjnego na skalę światową rozwiązania: aplikacji na osobiste urządzenia mobilne, umożliwiającej obsługę i korzystanie z audiodeskrypcji i wersji lektorskiej podczas seansów kinowych, pokazów festiwalowych i transmisji telewizyjnych. Projekt pomaga przede wszystkim osobom z niepełnosprawnością wzroku oraz tym, którzy nie chcą lub nie mogą komfortowo odczytywać w kinie napisów (np. osoby starsze, osoby z dysleksja czy niepełnosprawnością intelektualną). Te ograniczenia wyłączają z udziału w kulturze liczne grupy osób na całym świecie. AudioMovie to także rozwiązanie dla obcokrajowców. W Polsce dotychczas tylko niewielki odsetek kin (ok. 10%) przygotowany był na umożliwienie widzom korzystania z audiodeskrypcji, liczba dostępnych z nią filmów również nie była znacząca.
Universality
Universality
Start-up Universality opracował platformę łączącą wykładowców, studentów oraz firmy. Pracodawcy mają możliwość zgłaszać zagadnienia, które mogą być elementem zajęć na uczelni. Jednocześnie studenci rozwiązujący w ich ramach konkretne zadania dają się poznać ewentualnym pracodawcom z branży, budując zarazem swoje praktyczne CV. Studiujący młodzi programiści dzięki platformie edukacyjnej Universality już podczas studiów otwierają ścieżki późniejszej kariery i rozwoju – nie teoretycznie, ale w sposób bardzo praktyczny – związane z potrzebami rynku. Zainteresowanie platformą zgłasza większość uczelni z kierunkami IT w Polsce, wśród firm zainteresowanych rozwiązaniem są potentaci tacy jak Microsoft, a także młode ambitne firmy informatyczne, kuszące studentów udziałem w ciekawych, niebanalnych projektach. Pomysłodawcą i szefem Universality jest Jerzy Czepiel, właściciel firmy informatycznej i były wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Opracowanie innowacyjnego, kompleksowego narzędzia do diagnostyki laryngologicznej i foniatrycznej
Opracowanie innowacyjnego, kompleksowego narzędzia do diagnostyki laryngologicznej i foniatrycznej
Opracowanie innowacyjnego, kompleksowego narzędzia do diagnostyki laryngologicznej i foniatrycznej to projekt zrealizowany przez Diagnova Technologies Sp. z o.o. W trakcie realizacji projektu przeprowadzono badania przemysłowe i prace rozwojowe, które doprowadziły do stworzenia innowacji produktowej – kompleksowego narzędzia do diagnostyki laryngologicznej i foniatrycznej wraz z opracowaniem dla niego metodologii analizy uzyskiwanych danych. Ten innowacyjny produkt znajduje obecnie zastosowanie w endoskopowych badaniach onkologicznych i czynnościowych krtani. Sukcesywnie wdrażany jest w ośrodkach klinicznych i w szpitalach, a w przyszłości również w przychodniach i prywatnych gabinetach medycznych. Uzyskiwane dane diagnostyczne umożliwiają prowadzenie prac badawczych na poziomie do tej pory w Polsce nieosiągalnym i wspomagają rozwój medycyny w zakresie laryngologii i foniatrii.
"Symulator Katastrof Zbiorowych" - badania i przygotowanie do wdrożenia
"Symulator Katastrof Zbiorowych" - badania i przygotowanie do wdrożenia
„Symulator katastrof zbiorowych - badania i przygotowanie do wdrożenia” to projekt realizowany przez Nano Games sp. z o. o. W wyniku prac powstał prototyp profesjonalnego symulatora, który będzie umożliwiał szkolenie służb ratowniczych w zakresie radzenia sobie w sytuacji psychologicznie trudnej. Głównym celem projektu było uzyskanie odpowiedzi na pytanie jaki poziom odwzorowania realizmu jest niezbędny, aby osiągnąć rzeczywiste stany psychologiczne u ratowników w trakcie szkolenia.
Prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem prototypu multisensora – innowacyjnego mikroczujnika do różnicowania bakteryjnej lub wirusowej etiologii infekcji górnych dróg oddechowych
Prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem prototypu multisensora – innowacyjnego mikroczujnika do różnicowania bakteryjnej lub wirusowej etiologii infekcji górnych dróg oddechowych
Objawy związane z zapaleniem górnych dróg oddechowych są najczęstszą przyczyną zgłaszania się chorych do lekarza pierwszego kontaktu. Górne drogi oddechowe to swoiste wrota zakażenia dla oskrzeli i płuc, co powoduje możliwość rozwinięcia się poważnych dla zdrowia i życia powikłań, nawet przy błahych infekcjach. Firma SensDx SA, w ramach realizowanego projektu przeprowadziła prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem prototypu MULTISENSORA – innowacyjnego mikroczujnika do różnicowania bakteryjnego lub wirusowej etiologii infekcji górnych dróg oddechowych.
NERW PW nauka - edukacja - rozwój - współpraca
NERW PW nauka - edukacja - rozwój - współpraca
Politechnika Warszawska jest autorem projektu NERW PW NAUKA - EDUKACJA - ROZWÓJ – WSPÓŁPRACA. Jego celem jest poprawa jakości funkcjonowania Politechniki Warszawskiej zarówno w obszarze kształcenia, jak i zarządzania oraz dostosowanie oferty dydaktycznej Uczelni do potrzeb rynku pracy, poprzez wdrożenie kompleksowego programu działań na rzecz realizacji kształcenia zorientowanego na studenta. Realizacja projektu przyczyni się do rozwijania kształcenia wykorzystującego praktyczne elementy nauczania połączonego z badaniami naukowymi. W projekcie wykorzystane zostaną m.in. międzynarodowe rozwiązania w zakresie sposobów realizacji procesu kształcenia studentów, sprofilowane na zwiększenie efektywności współpracy i skupiające się na aspekcie praktycznym. Zostanie zaproponowanych szereg działań przyczyniających się do podniesienia kompetencji kadry i zmian organizacyjnych na Politechnice Warszawskiej.

Technologia przeznaczona na tablety i wspierająca terapię dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które mają zaburzenia zachowania i rozwoju takie, jak autyzm, zespół downa czy porażenia mózgowe

Technologia przeznaczona na tablety i wspierająca terapię dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które mają zaburzenia zachowania i rozwoju takie, jak autyzm, zespół downa czy porażenia mózgowe
DrOmnibus Sp. z o. o., zrealizował projekt, w wyniku którego powstała przeznaczona na tablety technologia, wspierająca terapię dzieci w wieku wczesnoszkolnym, z zaburzeniami zachowania i rozwoju tj. autyzm, Zespół Downa czy porażenie mózgowe. Technologia okazała się wyjątkowo skuteczna w przypadku dzieci z autyzmem oraz niepełnosprawnością intelektualną (potwierdzone badaniami uniwersyteckimi). Aplikacja zawiera zadania terapeutyczne w formie gier, rozwijające umiejętności dziecka oraz system pozwalający na diagnozę poziomu rozwoju umiejętności dziecka, monitoring jego postępów, a także nieinwazyjne i bezpieczne gromadzenie i wymianę na odległość informacji o stanie jego zdrowia pomiędzy terapeutą a rodzicem oraz wewnątrz ośrodka terapeutycznego – pomiędzy pracującymi z dzieckiem terapeutami, psychologami i pedagogami.
Produkcja przemysłowa limfocytów tregs jako produktu terapii zaawansowanej przy użyciu bioreaktora
Produkcja przemysłowa limfocytów tregs jako produktu terapii zaawansowanej przy użyciu bioreaktora
Celem projektu realizowanego przez PolTREG Sp z o. o., jest usprawnienie procesu namnażania komórek T regulatorowych (Treg) poprzez przeprowadzenie badań przemysłowych oraz prac rozwojowych, których efektem jest innowacja procesowa w skali światowej. W procesie realizacji projektu, usprawniono proces produkcji przez PolTREG szczepionki do leczenia cukrzycy typu 1, poprzez zaprojektowanie linii z wykorzystaniem bioreaktora (pierwsze użycie w terapii komórkowej na potrzeby DM1 na świecie).
Musicon
Musicon
Musicon jest jednocześnie instrumentem i zabawką, urządzeniem mechanicznym i laboratorium, pozwalającym dzieciom odkrywać dźwięk jako wyraz ekspresji pojawiającej się na styku zmysłów, intuicji i mechaniki. Musicon działa na tej samej zasadzie co katarynka lub pozytywka – proste mechanizmy uruchamiają dźwięki. Urządzenie inspiruje, fascynuje ruchem i dźwiękiem, a przede wszystkim nieskończoną liczbą możliwości. Dzieci zdobywają umiejętności dokładnie tak jak ucząc się mówić – nie muszą znać definicji i zasad, żeby kodować, projektować czy komponować. Musicon uwalnia dziecięcą ciekawość i kreatywność, przy wykorzystaniu najbardziej uniwersalnego języka – muzyki.
Aerosize
Aerosize
Celem realizowanego przez AEROSIZE sp. z o.o. projektu jest opracowanie poduszek ratunkowych wykorzystywanych podczas zagrożenia lawinowego, wygodniejszych w użyciu, o kompaktowej konstrukcji. Poduszki lawinowe produkowane są przez potentatów rynku górskiego sprzętu zimowego od wielu lat. Opracowana przez AEROSIZE sp. z o.o. konstrukcja charakteryzuje się jednak nowatorskimi rozwiązaniami: m.in hybrydową konstrukcją samej poduszki, co pozwoliło na znaczne zmniejszenie systemu pompującego, dając po raz pierwszy możliwość umieszczenia kompletnego systemu poduszki lawinowej nie w plecaku, ale w specjalnej niewielkiej kamizelce- uprzęży, przypominającej automatyczne kamizelki żeglarskie.
Nowa generacja protez bionicznych ręki oparta na sterowanej budowie modularnej palców, nadgarstka i stawu łokciowego dla osób z różnymi poziomami amputacji kończyn górnych
Nowa generacja protez bionicznych ręki oparta na sterowanej budowie modularnej palców, nadgarstka i stawu łokciowego dla osób z różnymi poziomami amputacji kończyn górnych
Wrocławska firma BioEngineering.pl sp. z o.o. w ramach projektu dofinansowanego przez NCBR opracowuje protezę ręki sterowaną za pomocą sygnałów biologicznych związanych z drganiem mięśni. W protezie są odwzorowane procesy kinematyczne struktury dłoni – niezależne sterowanie sztucznymi palcami umożliwia wykonywanie skomplikowanych ruchów chwytnych. Rozwiązanie charakteryzuje się dużą praktycznością i łatwością obsługi, jednocześnie jest tańsze od podobnych projektów przygotowanych za granicą. Pozwala to zmniejszyć bariery finansowe, które często uniemożliwiają osobom po amputacjach korzystanie z najnowocześniejszych rozwiązań, mogących wymiernie podnosić jakość ich życia i ułatwiać ich codzienną aktywność.

NIECHŁODZONE I MINIMALNIE CHŁODZONE DETEKTORY PODCZERWIENI O WYSOKIEJ NIEZAWODNOŚCI I ODPORNOŚCI NA NARAŻENIA ŚRODOWISKOWE

NIECHŁODZONE I MINIMALNIE CHŁODZONE DETEKTORY PODCZERWIENI O WYSOKIEJ NIEZAWODNOŚCI I ODPORNOŚCI NA NARAŻENIA ŚRODOWISKOWE
Przedmiotem projektu zrealizowanego przez VIGO SYSTEMS było opracowanie technologii wytwarzania niechłodzonych i minimalnie chłodzonych (300-190K) heterostrukturalnych detektorów HgCdTe, optymalizowanych na każdą długość fali w zakresie 2-16µm, o wysokiej niezawodności i odporności na narażenia środowiskowe. Głównym wyzwaniem projektu było zwiększenie zakresu temperatury pracy i odporności na przeciążenia opracowanych przyrządów.
OPRACOWANIE I ROZWÓJ WIELOSENSOROWEGO SYSTEMU DO WYKRYWANIA I ŚLEDZENIA BEZZAŁOGOWYCH STATKÓW POWIETRZNYCH
OPRACOWANIE I ROZWÓJ WIELOSENSOROWEGO SYSTEMU DO WYKRYWANIA I ŚLEDZENIA BEZZAŁOGOWYCH STATKÓW POWIETRZNYCH
Wielosensorowy system do wykrywania i śledzenia bezzałogowych statków powietrznych to projekt zrealizowany przez ADVANCED PROTECION SYSTEMS. W ramach projektu opracowano unikatowy w skali światowej system do wykrywania dronów, który składa się z trzech typów czujników: radarowego, akustycznego i wizyjnego. Połączenie zminiaturyzowanego radaru, macierzy czujników mikrofonowych oraz kamery wizyjnej, jak również zastosowanie zaawansowanych algorytmów przetwarzania danych, zapewnia detekcję każdego rodzaju drona i tym samym skuteczną ochronę wskazanego obszaru.