Co słychać u beneficjentów I edycji pilotażowego przedsięwzięcia GO_GLOBAL.PL?

19.08.2013

Większość projektów wyłonionych w ramach pierwszej edycji GO_GLOBAL.PL realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju znajduje się już na półmetku. To dobry moment na podsumowanie zrealizowanych działań. Dotychczasowe osiągnięcia beneficjentów pokazują, że innowacyjna formuła przedsięwzięcia GO_GLOBAL.PL sprawdza się, co ilustrują ich wymierne sukcesy.


Audiobooki w samochodzie


Już niedługo rozpocznie działalność pierwsza na świecie audiobookowa aplikacja samochodowa przystosowana do zainstalowania w modelach wiodących producentów samochodów takich jak: Renault, Volvo, Ford i Toyota. A to dzięki projektowi pn. Opracowanie strategii komercjalizacji mobilnej technologii synchronizacji i dystrybucji cyfrowych plików audio dedykowanej samochodowym komputerom pokładowym realizowanego przez firmę Audioteka. Efekty prac współfinasowanych przez NCBR pojawią się na rynku już na przełomie roku 2013/2014. Audioteka prowadzi obecnie skuteczną kampanię. W kwietniu br. prezentowała swoje rozwiązania na pierwszej w Europie konferencji poświęconej "Internet Connected Cars" w Amsterdamie, a już we wrześniu w Berlinie wystawiać się będzie wspólnie z jednym z największych światowych producentów samochodów. Audioteka będzie prezentowana jako oficjalny partner w zakresie dostarczania treści cyfrowych w 11 krajach, obok takich znanych marek jak Spotify.


Rozmowa z komputerem


Nasz kolejny beneficjent, firma Cognitum, pracujący nad technologiami semantycznymi, umożliwi nowoczesną komunikację z komputerami domowymi. Nasze pecety będą dosłownie „rozumiały” co do nich mówimy. Mimo, iż Cognitum jest na półmetku realizacji swojego projektu pn. Innowacyjne systemy zarządzania wiedzą w stronę rynków globalnych, może pochwalić się już sporymi osiągnięciami. Otrzymane w ramach przedsięwzięcia GO_GLOBAL.PL dofinansowanie pozwoliło firmie na opracowanie i adaptację strategii wejścia ze swoim głównym produktem Ontorion (systemem do zarządzania wiedzą) do USA oraz na rynki krajów niemieckojęzycznych. Trwają także prace nad wdrożenie bazy Ontorion dla firm z branży paliwowej, telekomunikacyjnej i z zakresu bezpieczeństwa w Polsce i zagranicą. Jeden z liderów rynku ICT wyraził już swoje zainteresowanie technologiami semantycznymi oraz rozwiązaniami dla BigData (systemy przetwarzania wielkiej ilości danych) realizowanymi przez Cognitum, co zaowocowało wspólnymi warsztatami szkoleniowymi bazującymi na technologii Ontoriona. Firma Cognitum cały czas się rozwija się, szukając wsparcia ze strony funduszy VC oraz badając możliwości dotarcia do nowych klientów na rynkach Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Działania te zaowocowały zainteresowaniem kilku ważnych funduszy inwestycyjnych i współpracą m.in. z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), z partnerem jednego z głównych dostawców technologii BigData i firm semantycznych w USA (DataStax Inc.). Tak szeroka współpraca spowodowała zainteresowanie jednego z największych branżowych portali na świecie SemanticWeb, który opisał udział Cognitum w przedsięwzięciu GO_GLOBAL.PL na swoim portalu semanticweb.com/an-easier-approach-to-ontology-editing_b39021


Żaba krojona w komputerze


Archaiczne krojenie żaby w celu poznania zasady działania mięśni przez studentów biologii odchodzi do lamusa. Dzięki projektowi firmy i3D Science to samo ćwiczenie można wykonać za pomocą komputera i specjalistycznego oprogramowania. Umożliwia ona realistyczne zilustrowanie reakcji fizjologicznych w 30 różnych procesach oraz w czasie rzeczywistym generować interaktywne zadania dla studentów. E-fizjologię zakupił już Śląski Uniwersytet Medyczny. Aplikacja budzi także spore zainteresowanie na rynkach zagranicznych, m.in. w Hongkongu, Arabii Saudyjskiej oraz Stanach Zjednoczonych. i3D Science w ramach realizacji projektu pn. Szybciej, efektywniej, ciekawie – interaktywne kształcenie, prezentuje swój produkt na licznych znaczących konferencjach naukowych i branżowych. Tak skuteczna promocja zaowocowała licznymi rozmowami o współpracy z wieloma ośrodkami akademickimi i naukowymi w USA. i3D Science prowadzi także sporo autorskich projektów biznesowych z partnerami pozyskanymi w Stanach Zjednoczonych.


Także pozostali uczestnicy przedsięwzięcia aktywnie biorą udział w wielu konferencjach branżowych, gdzie prezentują swoje rozwiązania nawiązując skuteczne kontakty biznesowe, pozyskując nowych inwestorów i partnerów do otwierania swoich przedstawicielstw na świecie. Współpraca z firmami consultingowymi zaowocowała stworzeniem wielu ambitnych strategii ekspansji zagranicznych. Uczestnicy GO_GLOBAL.PL korzystają także ze wsparcia akceleracyjnego USPTC Innovation Hub w Dolinie Krzemowej, dzięki któremu biorą udział w profesjonalnych warsztatach związanych z ekspansją na rynkach amerykańskich i nawiązują kontakty z potencjalnymi inwestorami i dystrybutorami w światowej stolicy nowych technologii.

Wstecz