Innowacyjny system pasywnej lokalizacji laureatem konkursu „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności”

20.05.2020

Projekt jedynego w skali świata systemu łączącego informację z dwóch podsystemów PCL i PET - „System pasywnej lokalizacji (SPL) PET/PCL” - bezapelacyjnym zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności”.

Prototyp opracowany w ramach projektu badawczo-rozwojowego „System pasywnej lokalizacji (SPL) PET/PCL” przez konsorcjum PIT-RADWAR S.A., Politechniki Warszawskiej oraz AM Technologies Sp. z o.o. Sp k., dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badan i Rozwoju kwotą 64 mln zł, zwyciężył w konkursie zorganizowanym przez portal-mundurowy.pl pod patronatem honorowym szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Rozwiązanie znalazło uznanie nie tylko u jury konkursu, składającego się z patronów honorowych, redakcji oraz ubiegłorocznych laureatów (Wojskowej Akademii Technicznej, Grupy WB i Advanced Protection Systems S.A.). Projekt bezapelacyjnie zwyciężył również w sondzie internetowej na najbardziej potrzebny produkt dla Polskiej Armii. Spośród 21 zgłoszonych produktów wybrało go 53% internautów. W sondzie oddano łącznie aż 58 000 głosów.

Rozwiązanie jest innowacyjne w skali świata. Nie ma obecnie sytemu pasywnego, który łączy informację z dwóch podsystemów PCL i PET. Projektantom udało się połączyć dwie metody detekcji, działające w dotychczasowych rozwiązaniach oddzielnie. Cechą systemu SPL - PET/PCL jest skrytość jego działania, bowiem nie emituje on żadnego promieniowania w zakresie fal elektromagnetycznych. Urządzenie jest w stanie wykryć również obiekty typu stealth (tzw. trudno wykrywalne), co związane jest z multistatycznością systemu i jego bardzo szerokim pasmem odbieranych sygnałów, zarówno w podsystemie PCL jak i PET.

Niedawno rozpoczęto etap badań prototypu (wstępnych, kwalifikacyjnych, rewizji dokumentacji technicznej), który trwać będzie jeszcze około roku. Polski system ma szansę być wykorzystywany nie tylko na potrzeby wojska, ale także na przykład przy kontroli cywilnego ruchu lotniczego.

Naszym beneficjentom serdecznie gratulujemy.

Wstecz