NCBR na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego

06.09.2018

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uczestniczyło w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego. 5 września 2018 r. Zastępca Dyrektora Centrum prof. dr hab. inż. Aleksander Nawrat brał udział w spotkaniu Sekretarzy Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej z przedstawicielami przemysłu obronnego. "Tylko w ramach programów związanych z bezpieczeństwem NCBR chce w roku 2018 wydać 410 mln zł" powiedział prof. A. Nawrat. Zastępca Dyrektora NCBR prof. A. Nawrat wraz z Ministrami w trakcie panelu.


prof. A. Nawrat wraz z Ministrami w trakcie panelu.

 

Salon Obronny w Targach Kielce to promocja polskich firm przemysłu zbrojeniowego na międzynarodowej arenie oraz wzmacnianie potencjału obronnego Polski. Gros z prezentowanych projektów finansowane są przez Centrum. Jesteśmy dumni, że nasze przedsięwzięcia wyróżnione zostały w tym roku przez czołowe media, m.in. Rzeczpospolitą oraz portal Defence24.pl.
Poniżej prezentujemy najciekawsze projekty, które zobaczyć można było na Targach Zbrojeniowych. Zapraszamy do lektury!


Model Hipotetycznego Dwumiejscowego Samolotu Lekkiego w Konfiguracji Skrzydła Zespolonego.
Model jest współfinansowany przez NCBR. Testowany w Newadzie w ramach współpracy polsko-amerykańskiej, a dokładnie jednego z największych projektów badawczo-rozwojowych między tymi krajami. Równocześnie opracowywane jest oprogramowanie do dalszej optymalizacji, które pozwoli na poprawę osiągów samolotów.

Umowa nr DOBR/0043/R/ID1/2012/03 "System Pasywnej Lokacji" jest innowacyjnym w skali światowej systemem obserwacji przestrzeni powietrznej. Zapewnia ciągłą obserwację przestrzeni oraz rozpoznanie niezależnie od pracy radarów aktywnych, jednocześnie nie emitując żadnych sygnałów, przez co jest on niewykrywalny dla wrogich systemów. 


Umowa nr DOBR/0046/R/ID1/2012/03 System armaty morskiej kal. 35 mm AM-35. Obecnie zainstalowany i poddawany testom na ORP Kaszub. System jest skutecznym środkiem obrony przed samolotami, śmigłowcami i bezpilotowymi środkami powietrznymi. Wykorzystywany również do zwalczania celów na powierzchni morza. Zgłoszony do nagrody DEFENDER.


Umowa nr DOB-Bi05/001/05/2014
Nowy Bojowy, Pływający Wóz Piechoty - "Borsuk"
"Borsuk" będzie charakteryzować się zdolnością pokonywania szerokich przeszkód wodnych pływaniem, dużą sterownością oraz zdolnością do działań w różnych warunkach terenowych i klimatycznych. Pojazd ochroni żołnierzy załogi i desantu przed ostrzałem pociskami z broni strzeleckiej i granatników, a także przed wybuchami min oraz improwizowanymi ładunkami wybuchowymi.


Konkurs nr 12/2010
Projekt optoelektronicznego, wielowidmowego systemu wspomagającego lądowanie samolotów.
System dostarcza informacji o lądującym samolocie, takich jak: jego umiejscowienie, wysokość lotu czy odległość od punktu przyziemienia. Ponadto zapewnia wykrywanie i ułatwia obserwację podwozia w nocy lub trudnych warunkach pogodowych.
Umowa nr DOBR/0027/R/ID1/2012/03
Celownik termowizyjny kompatybilny z systemem C4ISR ISW TYTAN, zintegrowany z wyświetlaczem nahełmowym, modułem laserowego systemu identyfikacji „swój-obcy” (IFF) z mozliwością zdalnego sterowania głównymi funkcjami celownika.
Celownik wyróżnia się innowacyjną konstrukcją ocznika, włączającego się i wyłączającego w kontakcie z oczodołem. Ponadto posiada możliwość podpięcia zewnętrznego wyświetlacza. Konsorcjum realizuje zamówienie 1800 sztuk dla Wojska Polskiego.


Umowa nr DOB-BIO6/01/26/2014
Innowacyjny hełm strażacki zintegrowany z obserwacyjnym systemem termowizyjnym i systemem umożliwiającym monitorowanie funkcji życiowych strażaka – ratownika oraz wyjściem do transmisji obrazów i danych do urządzeń zewnętrznych.
Strażak, dzięki zainstalowanej termowizji może sprawniej dostrzec poszkodowanych, w trudnych warunkach pogodowych lub przy np. znacznym zadymieniu.


Projekt badawczy zamawiany
Zdalne wykrywanie i identyfikacja skażeń biologicznych z wykorzystaniem zaawansowanych metod optoelektrycznych (akronim LIDAR średniego zasięgu).

System obrony aktywnej do ochrony obiektów mobilnych przed pociskami z głowicą kumulacyjną (akronim AKTYWNA).
System umożliwia wykrycie i namierzenie nadlatującego z każdej strony pocisku. Następnie uruchamia obronę aktywną, polegającą na „wyrzuceniu” w kierunku pocisku dziesiątek małych, metalowych kulek, które „dziurawią” pocisk i powodują jego przedwczesną eksplozję.

I Konkurs Badań Stosowanych NCBR
Ręczny fotoradar laserowy.
Fotoradar wyróżnia obligatoryjna rejestracja i zapis dokonywanego pomiaru. Dzięki temu w sytuacji spornej łatwo można potwierdzić lub zanegować dokonany pomiar.


Wstecz